Aicinājums veidot sabiedrisku koordinācijas centru “Likumdevējs-Tauta” (2022)

Tautu aicina parakstīt lēmumu - piekrist sasaukt referendumu, lai tad lemtu par Latvijas ostām
 
Aicinām sabiedrību, medijus, biedrības un partijas iesaistīties iniciatīvā “Likumdevējs-Tauta” ar mērķi palīdzēt pilsoņiem 2022.gadā no 10.marta līdz 08.aprīlim parakstīt lēmumu – sasaukt referendumu (tautas nobalsošanu). Paredzami, tas notiktu 2022. gada maijā. Ierosinātājs ir Valsts prezidents, izpilda Centrālā vēlēšanu komisija (CVK). Tautas lemšanai ir nodots (apstiprināt vai noraidīt) ekonomikai nozīmīgs likums par ostām. Oficiālo informāciju skatīt CVK vietnē: www.cvk.lv.

Pirmais solis, kas jāizdara pilsoņiem, ir – jāaiziet uz iecirkni parakstīt lēmumu sasaukt tautu uz nobalsošanu. Šo kārtību, ka savu darbu sāk likumdevējs-tauta ar tautas sasaukšanu, ir noteikusi Satversmes sapulce 1922. gadā.

Tiklīdz 1/10 pilsoņu paraksta sasaukt tautas nobalsošanu (referendumu), sāk praktiski darboties “vara pieder tauta”. Pati balsošana notiks mēnesi vēlāk, t.i. maijā.
Šis iniciatīvas izpildei – aicinām kopīgi izveidot “Likumdevējs-Tauta" koordinācijas centru.

Lūdzam, ievērojot notikumu straujo gaitu, sniegt iespējami ātri atbildi uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Darbības detaļas – risināmas apspriedē tiešsaistē vai klātienē.

Ikviens Latvijā ir dzirdējis: "valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai", "likumdošanas tiesība pieder Saeimai, kā arī tautai" (Satversmes 2. un 64. panti).
Likumdevējs-tauta likumus lemj reti, bet reāli. Šo likumdevēja tiesību var īstenot divos veidos:
  1. tiek nodoti likumdevēja-tautas apstiprināšanai Saeimas pieņemti likumi (prezidenta iniciatīva - Satversmes 77., 72. panti);
  2. pēc vēlētāju iniciatīvas: iesniedz t.s. obligāto likumprojektu Saeimā, Saeimai tas jāizskata. Ja problēmu neatrisina Saeima, tad likumu
    lemj pati tauta nobalsošanā– (Satversmes 65., 78., 79. panti).
Vēlētāju iniciētu likumprojektu iesniegšana Saeimā ir garš un grūts ceļš. 
Uz sava rēķina iniciatoriem ir jāinformē 1,5 milj. LR pilsoņi Latvijā un ārvalstīs par to, kad un kur notiek likumprojekta parakstīšana, un īsā termiņā ir jāpārliecina 155 000 vēlētāju parakstīt šo likumprojektu.

Neapšaubāmi, ātrāk un ērtāk var īstenot principu "vara pieder tautai" tad, ja prezidents nodod tautai lemt (apstiprināt vai noraidīt) Saeimas pieņemtu likumu.
Likumdošanas process Latvijā atgādina divu palātu sistēmu: tauta kā augstākais lēmējs nobalsojot apstiprina savu vietnieku - Saeimas deputātu pieņemtus likumus.

Pirmajā etapā Centrālā vēlēšanu komisija un pašvaldības izveido parakstīšanās vietas, kuros 1/10 vēlētāju paraksta procesuālu lēmumu sasaukt tautu uz nobalsošanu, t.i.vispirms tauta atbild, vai izmantos savu augstākā likumdevēja varu. Nav svarīgi, vai tā ir par vai pret likumprojektu.
Parakstīšana notiek klātienē, BEZ MAKSAS. Vietu un laiku publicē CVK.

Otrajā etapā notiek konkrētā lemšana par vai pret apturēto likumu, detaļu noskaidrošana, likuma autoru un ekspertu uzklausīšana, seko tautas nobalsošana vēlēšanu iecirkņos - ar biļeteniem "par", "pret".

Centrālā vēlēšanu komisija atvērs iecirkņus no 10. marta līdz 8. aprīlim Latvijā un ārvalstīs LR konsulātos, publicēs informāciju par parakstīšanas un nobalsošanas laiku un vietu, bet neaicinās vēlētājus balsot, neskaidros likuma mērķus un būtību.

Nepieciešams izveidot sabiedrisko koordinācijas centru, kas palīdzētu apziņot vēlētājus, izskaidrot, ka tagad martā paraksta lēmumu, sasaukt tautas nobalsošanu.

Vēlētāju paraksti 10.03.-08.04. apstiprina gribu lemt likumu. Tad mēneša laikā CVK sagatavo balsošanu, nodrukā zīmes u.c. Ja velētāji slinko, neparaksta referenduma sasaukšanu, tad nevar nobalsošana notikt, nav iespējams īstenot tēzi "vara pieder tautai".

Katram no 1,5 miljoniem LR balstiesīgo pilsoņu jāuzzina par iespēju mēneša laikā no 10. marta līdz 8. aprīlim parakstīt lēmumu par to, lai sāktu darbu likumdevējs-tauta. (Skat. "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības" – Satversmes 90.pants). Paziņošana jāveic ļoti īsā laikā un to neveiks ne valsts, ne komersantu finansētie plašsaziņas līdzekļi.

Pašreizējos apstākļos ieteicama senā metode "no cilvēka pie cilvēka". Pēc šī principa, pilsoņi paši organizē daudzas atbalsta grupas "likumdevējs tauta". Informē savu paziņu loku.
Katru cilvēku uzrunā trīs reizes:

  1. sākuma solis - uzrunā, informē par iespēju: no 10. marta atveras iecirkņi.
  2. pēc nedēļas – uzrunā vēlreiz, jautā: vai iesi uz iecirkni parakstīt lēmumu? Informē par iespēju uzrakstīt iesniegumu, lai komisija nāk uz mājām.
  3. trešā reizē jautā: vai biji parakstīt? Ja nav bijis – tad dara zināmu, kad un kur vietējie pulcēsies pie autobusa lai brauktu uz iecirkni.
Par autobusiem u.c. transportu uz iecirkņiem, protams, ir jākoordinējas. Paredzams, ka atbalsta grupas veidosies katrā no Latvijas 500 pagastiem un pilsētām. Nepieciešams saskaņot rīcību valsts mērogā, aptverot arī LR pilsoņu kopienas ārvalstīs.

Likumdevēja darbs ir plašāks, tas ietver arī apstākļu vērtējumu. Piemēram, kādēļ likuma autori nekonsultējās ar vēlētajiem, neizskaidroja lietas būtību, pirms virzīja Saeimā?

Papildu informācija: Lēmumu sasaukt tautas nobalsošanu parakstīt var tikai klātienē! (Nejaukt ar vēlētāju iniciatīvām – likumprojektiem, kas reģistrēti Centrālajā vēlēšanu komisijā! Tos parakstīt var klātienē pašvaldībās, vai elektroniski www.latvija.lv/pv ).

Pašlaik tautai ir unikāla iespēja rīkoties kā augstākajam likumdevējam.

Tas cels pilsonisko apziņu un netieši veicinās citu svarīgu likumprojektu virzīšanu.


 
Biedrība “Vīru biedrība”
Biedrība “Brīvību Tautai”
Biedrība “Atvērtās Pārvaldības Partnerība Latvijā” - Dialogam starp pilsoņiem un valdību!
 

Bilde @